kuluçka makinesi

KULUÇKA MAKİNASINDA YÜKSEK SICAKLIK

KULUÇKA MAKİNASINDA YÜKSEK SICAKLIK


Kuluçka makinasında yüksek sıcaklık etkileri

Kuluçka makinesi kullanımında özellikle yüksek yumurta kabuk sıcaklığında oransal kalp ağırlığı azalmakta ve sonuç itibari ile zayıf kalp damar gelişimine bağlı olarak Ascites gibi metabolik rahatsızlıkları artabilmektedir. Mevcut çalışma, yüksek yüksek yumurta sıcaklığının civciv kalitesi kuluçka makinesi çıkım sonrası performans ve üretimin ileriki dönemlerinde Ascites yoğunluğuna olan etkilerini incelemektedir.

Testlerde yumurtalar kuluçka makinesi içinde 7 ci gününden itibaren normal (37,7°C) ve yüksek (38,9°C) yumurta kabuk sıcaklığına maruz bırakılmıştır. Çıkım sonrası civcivler yumurta kabuk sıcaklığı kaynakları dikkate alınarak farklı bölmelere konulmuş ve büyüme dönemi boyunca normal ve soğuk koşullara tabii tutulmuşlardır. Kuluçka makinesi randımanı, civciv kalitesi, canlı ağırlık, fonksiyonel rezidüel kapasite, toplam ölüm oranı, ascitese bağlı ölüm oranı, kesimhane özellikleri ve ascitese duyarlılık bakımından 6. Hafta gözlenerek değerlendirme yapılmıştır.

Kalp ağırlığının dışında yumurta kabuk sıcaklıkları ve embrio büyüme sıcaklığı arasında bir yakınlık Görülmemektedir. Değişik kabuk sıcaklıkları arasındaki kuluçka verimi birbirine yakın olmakla birlikte, 2.kalite civciv oranı, yüksek kabuk sıcaklığına sahip grupta % 0,7 daha fazla olmuştur. Yüksek yumurta kabuk sıcaklığının normal yumurta kabuk sıcaklığına göre yumurta sarısından ayrı net vücut ağırlığı 3.0g daha az ve kalp ağırlığı ise % 26 daha düşük bulunmuştur.

Yüksek yumurta kabuk sıcaklığı sonrası canlı ağırlık artışı daha az gerçekleşmiştir. Bununla birlikte, göğüs eti oranı yüksek yumurta kabuk sıcaklığı grupta %1 daha yüksek gerçekleşmiştir. Farklı kabuk sıcaklık değerlerinde fonksiyonel rezidüel kapasite ile ilgili fark çıkmamıştır. Yüksek yumurta kabuk sıcaklığı verilen diğer grupta, normale göre toplam ölüm oranı %4,1, ascitese bağlı ölüm oranı ise % 3,8 daha fazla gerçekleşmiştir. Kalbin sağ tarafının toplam ağırlığa göre oranı dikkate alındığında yüksek kabuk sıcaklığında normale göre %1,1 daha fazla bulunmuştur.

Sonuç olarak kuluçka makinesi içinde 7 ci gününden itibaren yüksek yumurta kabuk sıcaklığının değerine sahip grupta civciv kalitesi ve broiler performansı azalmış ama  göğüs eti oranı artmıştır. Bunun neticesinde yüksek yüksek yumurta kabuk sıcaklığı değerinde, muhtemelen çıkımdaki zayıf kalp olgunlaşmasına bağlı olarak Ascites sıklığı artmıştır.

Bu durum sonucunda yüksek ısıya maruz kalan yumurtadan çıkan civcilerin gelişimini inceledik kuluçka makinası ayarları ısı ve nem ayarları embrio gelişimini etkilediği gibi çıkan civcivler üzeridede bir çok etkisi olmakta. Kuluçkalık yumurta seçimini düzgün yaptıktan sonra kuluçka makinası ayarları şöyle yapılmalıdır ısı 37.7 ila 37.8 dereceleri gelişim için tam yeterli ısı dereceleridir.

Görünüm: Liste / Tablo
Göster:
Sırala:
KULUÇKA NEM MAKİNESİ
KULUÇKA MAKİNESİ NEM NOZÜLÜ        Kuluçka makinesi içinde ekstra soğuk buh..
TL160.00
KDVsiz: TL160.00
EMKO ESM-3722 KULUÇKA MAKİNESİ KONTROL CİHAZI
ESM-3722 Dijital ON/OFF ve PID Kuluçka Kontrol Cihazı   FİYATLARIMIZA KARGO DAHİL DEĞİLD..
TL360.00
KDVsiz: TL360.00
EMKO ESM-3722 KONTROL PANELİ
EMKO KONTROL PANELİ NEM VE ISI SENSÖRÜ DAHİL ESM-3722 Dijital ON/OFF ve PID Kuluçka Kontrol C..
TL325.00
KDVsiz: TL325.00
Kuluçka Makinesi NST-3 KONTROL PANELI
NST-3 KONTROL PANELI NST-3  Isıtıcı, Nemlendirici ve Çevirici Kontrollü 3'ü Bir Arada. ..
TL275.00
KDVsiz: TL275.00
KULUÇKA MAKİNASI KONTROL PANELİ
KT-4 KULUÇKA MAKİNASI KONTROL PANELİ FİYATLARIMIZA KARGO DAHİL DEĞİLDİR. KARGO BEDELİ ANL..
TL700.00
KDVsiz: TL700.00
Çağan Kuluçka Makinaları © 2023 Kuluçka makinesi