kuluçka makinesi

KULUÇKA MAKİNESİ ARIZALARI

KULUÇKA MAKİNESİ ARIZALARI


Kuluçka makinesi arızaları nasıl giderilir.

Çağan makina tarafından satışı yapılan kuluçka makinesi bir yıl üretici firma garantisi bulunmaktadır. satın almış olduğunuz kuluçka makinesi firmamız tarafından çalıştırılıp testleri tamamlanarak tüketiciye gönderilmektedir. kuluçka makinesi garantisi müşteri ürününü teslim aldıktan sonra başlar ve bir yıl üretici firma garantisi devam eder. Garanti kapsamında bulunan kuluçka makinesi her hangi bir arıza durumunda şirketimizin teknik destek bölümünden bizlere ulaşabilirsiniz ve makine ile alakalı her konuda yardım alabilirsiniz.  Makinenin kullanım prosedürüne uygun kullanılmadığı taktirde ürününüz garanti dışı kalır.


Makinenizin bu tarz durumlara durumlara maruz kalmaması için için her hangi bir arıza durumunda lütfen bizlere ulaşarak teknik destek  alın. Kuluçka makinesi kullanıcı kaynaklı düşürülmesi yada bulunduğu konumun düzgün olmadığı taktirde devrilerek zarar görmesi gibi doğacak arızalardan firmamız sorumlu değildir ve garanti dışı kalır. Cihazdan kaynaklı arızalar durumunda cihazınıza her hangi bir müdahale bulunmadan arıza ile alakalı konuyu yetkili servisimize intikal ettirmeniz önerilir arızayı destek almadan kendi çabalarınızla gidermeye çalışırsanız ve makinenin teknik servis bölümümüz dışında sökülmesi daha çok problemlere yol açabilir ve makineniz garanti dışı kalır.
Kuluçka makinesi fan arızaları hobi amaçlı kuluçka makinelerinde tek kat ve çift kat olmak üzere iki gruba ayrılmaktadır. Tek katlı hobi amaçlı kuluçka makinesi çeşitleri 24 lük 36 lık, 48 lik, 56 lık olarak ayırabiliriz. Çift katlı kuluçka makineleri 72 lik, 96 lık ve 112 lik olarak ayırabiliriz. tek katlı kuluçka makinesinde 1 adet fan bulunur kapak kısmında bu fanlar ekseriyet olarak 12 cm ebatlarındadır iki farklı fan grubu bulunmaktadır sargı ve balatalı olmak üzere sargı fanlarda ses biraz daha fazladır ve arıza yapması daha fazladır. Balatalı fanlar ise sessiz ve uzun ömürlüdür. 


İki katlı kuluçka makinelerinde ise 2 adet fan bulunmaktadır bu fanların biri üst kapakta diğeride orta katın alt kısmınında yer alır kapakta bulunan fan 12 cm lik ebatındadır bu fanın görevi kapak üzerinde bulunan ısıtıcıya hava üfleyerek kuluçka makinesi içini ısıtma yapar bunları rüzgar yönleri üst kapağa doğru olması gerekir fan rüzgarı üst kapakta bulunan ısıtıcıya doğru üflemesi gerekmektedir fan bağlantısını gerçekleştiriken yönüne iyi dikkat edilmesi gerekir ters bağlanan fan havayı direk olarak yumurta üzerine üflerse makina geç ısınmasına ve yumurtaları kurutmasına neden olur. Orta bölmedeki fan ise 8 cm liktir yukarıda ısınan havayı alt tabana iletir.


Kuluçka makinesi üst fanı soketlidir bu fanı çıkarmak için makinenin ön panel üzerinde bulunan 8 adet vida sökülür paneli dikkatli bir şekilde yukarı doğru kaldırılarak kanallarından çıkarılır fana giden kabloyu takip ederek bağlantı yerleri bulunur kabloların geçtiği delik sıcak silikonla izole edilmiştir kabloara zarar vermeden bu silikon temizlenir arızalı fanı yerinden sökerek çıkarınız yeni fanı yerine vidalayınız panele bağlantısını gerçekleştiriniz kuluçka makinesini çalıştırıp kontrol edin fan sorunsuz çalıştığında işlem başarılı demektir. En önemli nokta kabloların geçtiği deliği tekrar sıcak silikonla kablolara zarar vermeden izole edilmesi kerekmektedir izole edilmediği taktirde makinenin panelinede nem geleceğinden dolayı paneliniz arızalanır o yüzden iyi izole edildiğinden emin olun. Bu uygulamalar kuluçka makinesi garanti süresi bittiyse uygulanmalıdır. Garanti kapsamında yapılan bu tür uygulamalar makinenizin garanti dışı kalmasına neden olur.


Kuluçka makinesi ısıtıcı arızaları kuluçka makinesi ısıtıcıları iki tip olarak gelmektedir biri kablo rezistans diğeri demir boru şeklinde rezistan olarak farklılıklar göstermektedir. Kablo rezisdanslar daha sağlıklı herhangi bir paslanma yapmadığı için fakat Kuluçka makinesi içini daha geç ısıtmaktadır. Demir olan rezistanslar makine içerisinde oluşan nem ve buharlaşmadan dolayı paslanma yapabilmektedir demir rezistans kablo rezistansa göre makineyi daha çabuk ısıtmaktadır son zamanlarda kuluçka makinesinde kablo rezidans kullanımı oldukça yaygındır makinenizin modeline göre üst kapaktaki ısıtıcı sabitleme aparatlarını kontrol ederek makinenize uygun rezistans alınmalıdır. 


Uygun rezistans alındıysa mantaj işlemine geçelim hobi amaçlı alınan kuluçka makinesi üst kapağında bulunan kontrol panelini dikkatli bir şekilde sökünüz ve yuvasından dışarı çıkarınız rezistansa giden kobloları takip ederek işaretleyiniz koblaların keçtiği delikte bulunan sıcak silikonu kablolara zarar vermeden çıkarınız arızalı olan rezistansı sökünüz ve yerine yeni rezistansı uygun şekilde monte ediniz kablo uçlarını panel üzerinde bulunan yerlerine monte ediniz bazı resiztanslar soketli bazıları ise panel üzerine mote edilmektedir ekseriyet olarak piyasada bulunan kuluçka makinelerinde panel kartına monte edilmektedir buna dikkat edin ve doğru rezistansı temin ettiğinizden emin olun. Rezistansı monte ettikten sonra koblo geçiş deliğini tekrar sıcak silikon tabancasıyla kablolara zarar vermeden izole ediniz. İşlem bu kadar basit Eğer kuluçka makinesi garanti süresi devam alınan firmadan teknik destek isteyiniz aksi taktirde makineniz garanti dışı kalır.


Kuluçka makinesi panel arızaları Kuluçka makinenizin panelinde hiç bir ışık yanmıyor ve gösteregeler görünmüyor oluşabilecek arızalar.
1) Panelde bulunan sigorta atmıştır.
2) Kontrol paneli Kartına elektrik veren trafo yanmış olabilir. 
3) Kontrol kartı yanmış olabilir. 
4) Kontrol paneli üzerindeki kablolar gevşemiş olabilir.
Bu nedenler ötürü paneliniz çalışmayabilir yapmanız gereken üst kapak üzerinde bulunan kontrol panelini dikkatli bi şekilde sökün öncelikle kobloları kontrol edin kabloların bağlantı yerlerinde gevşeme varmı eğer gevşeme varsa uygun bir tornavida yardımıyla sıkıştırın. Tek koblo üzerinde ortalama 4 cm uzunluğunda serçe parmağı kalınlığında siyah bir parça bulunur bu parça iki ucundan tutup çevirerek ikiye ayrılır içerisinde ortası cam iki kenarı metal olan bir sigorta yer alır sigortayı ışıga tutarak içerisinden geçen ince bir telde kopukluk olup olmadığını kontrol edin kopukluk varsa şayet sigorta yanmıştır yenisiyle değiştilmelidir sigortayı her hangi bir elektronik parça satan yerlerden temin edebilirsiniz firmamız tarafından satılan kuluçka makinelerinde sigortanın yedeği verilmektedir. 


Sigortayı kontol ettiniz herhangi bir kıntı yok kuluçka makinesi hala çalışmıyorsa panele güç veren trafoya bakılmalıdır trofa kablolarının terlerini karıştımamak için kobloya ve soket yerine işaret konmalıdır ardından trofonun kablolarını söktükten sonra trofoyu inceleyiniz plastiklerinde veya sargı üzerindeki bantda erime meydana geldiyse trafonunz yanmış demektir trafonun değişmesi gerekir trafoyu yanınıza alarak aynı değerlere sahip bir trafo elektirk ve elektonik malzemeleri satan bir firmadan 15 ila 20 tl arası bir fiyata temin edebilirsiniz.Trafoyu  kontrol ettiniz herhangi bir arıza sözkonusu değil ise  sıkıntı panelden kaynaklıdır elektrik akımının dengesiz gelmesi sonucu kart üzerinde bulunan diyotlarda veya drinçlerde yanmış olabilir ve kuluçka makinesini almış olduğunuz firmadan makineneizin modeline göre panel kartı alarak kartınızı değiştirin sorununuz çözüme ulaşacaktır. Tabi bütün bu işlemleri kuluçka makinesi garanti süresi bittiyse yapılmalıdır. Garantisi bitmemeiş kuluçka makinelerinde yapılan bu tür uygulamalar garanti dışı kalmasına neden olur. 

Kuluçka makinesi viyolü dönmüyarsa oluşabilecek nedenler ve arızalar
1 ) Viyol matoru ucunda bulunan plastik aparat çukurunda aşınmalar ve sıyrılmalar olabilir.
2 ) Viyol çevirme motoruna giden kablo veya soketlerde gevşeme olabilir.
3 ) Viyol motoru yanmış olabilir.
Yukarıda belirtilen nedenlerden ötürü kuluçka makinesi viyolü dönmüyor olabilir viyol motoru ucundaki plastik parçayı kantrol ediniz eğer parçada aşınma veya sıyırma gibi arızaları sert metal yapıştırıcısı ile motora sabitliyebilirsiniz.bu işlemi yaparken viyolü dışarıya alarak yapılması daha uygun olacaktır makine içerisinde yapılan yapıştıma uygulamaları hızlı ve sert yapıtırıcının sertleştirme maddesi yumurtalara zarar verebilir o yüzden bu işlemin dışarıda yapılması daha uygun olacaktır. Viyol motoruna giden bağlantı kablosunu ve soketini kontrol ediniz eğer kablo soketinde sağa sola çok fazla oynuyor ise soket kanalında bulunan uçlarda gevşeme olabilir küşük bir kargaburun pense ile sıkıştırabilirsiniz. Bütün bu işlemleri yaptınız hala viyol motorunuz çalışmıyorsa kuluçka makinesini almış olduğunuz firmadan viyol motoru temin ederek arızayı giderebilirsiniz.

Görünüm: Liste / Tablo
Göster:
Sırala:
EMKO ESM-3722 KULUÇKA MAKİNESİ KONTROL CİHAZI
ESM-3722 Dijital ON/OFF ve PID Kuluçka Kontrol Cihazı   FİYATLARIMIZA KARGO DAHİL DEĞİLD..
TL360.00
KDVsiz: TL360.00
EMKO ESM-3722 KONTROL PANELİ
EMKO KONTROL PANELİ NEM VE ISI SENSÖRÜ DAHİL ESM-3722 Dijital ON/OFF ve PID Kuluçka Kontrol C..
TL325.00
KDVsiz: TL325.00
300 Watt İNVENTER
300 Watt İNVENTER Elektrik kesilmesinde akü ile kuluçka makinenizin çalışmasını sağlar FİYATLA..
TL100.00
KDVsiz: TL100.00
150 W SERAMİK ISITICI
150 W SERAMİK ISITICI  1,5 & 2,0 METRE KARE ALAN ISITMAK İÇİN YETERLİDİR FİYATLA..
TL30.00
KDVsiz: TL30.00
AYARLANABİLİR KULUÇKA MAKİNASI VİYOLÜ
AYARLANABİLİR KULUÇKA MAKİNASI VİYOLÜ Tum yumurta cesitlerine uyumlu ayarlanabilir viyol ..
TL20.00
KDVsiz: TL20.00
KULUÇKA MAKİNASI KONTROL PANELİ
KT-4 KULUÇKA MAKİNASI KONTROL PANELİ FİYATLARIMIZA KARGO DAHİL DEĞİLDİR. KARGO BEDELİ ANL..
TL700.00
KDVsiz: TL700.00
Çağan Kuluçka Makinaları © 2021 Kuluçka makinesi