kuluçka makinesi

KULUÇKA MAKİNESİ ELEKTRİK KESİNTİSİ

KULUÇKA MAKİNESİ ELEKTRİK KESİNTİSİ


KULUÇKA MAKİNESİ ELEKTRİK KESİNTİSİ 

Kuluçka makinası arızalarında veya kuluçka işlemi sırasında elektrik kesintilerinin yaşandığı zamanlarda fazla soğuma ya da ısınmadan kaynaklanan bazı sorunlar vardır. En sık karşılaşılan sorunlardan bir tanesi elektrik kesintisi sırasında yumurtaların soğumasıdır. Bu gibi zamanlarda kesintinin uzun sürmesine bağlı olarak çıkım zamanı bir veya bir kaç gün gecikebilir. Bu konuda en önemli şey yumurtanın ne kadar ısı kaybettiği veya ne kadar fazla ısındığıdır. Ortam ısısı çok önemli değildir. 

Kuluçka makinesinde kuluçka işlemi sırasında elektrik kesintisi gerçekleştiği zamanlarda embriyonun kaç günlük olduğuna bakılarak riskler tahmin edilebilir. Kuluçkanın ilk günlerinde düşük sıcaklıklar değil de yüksek sıcaklıkların riskleri daha yüksektir. Son günlerde ise soğumaların uzun sürmesi yumurta için oldukça risklidir. 36 derece ve 38,9 derece arasındaki sıcaklıklar güvenli alt ve üst sınırlardır. Bu aralıktaki sıcaklık değerleri güvenli ısılardır. Sıcaklık değerleri bu değerlerin altına düşürülmemeli ve üstüne çıkarılmamalıdır. Kuluçka makinesi içi sıcaklık değeri 37,4 ortalamasına en yakın derecelerde olmalıdır. Yüksek ısının öldürücülüğü en fazla kuluçkanın ilk haftasında görülür. Sonraki dönemlerde ise yüksek ısının öldürücü özelliği azalır. 36 derecede ise metabolizma yavaşlar. Fakat düşük ısı sorunu sık sık tekrarlanmazsa ve fazla uzun sürmezse embriyoya zarar vermezler.

Fakat gelişimi yavaşlatacağı için çıkım süreci de gecikir. 27-35 derece arasındaki sıcaklıklarda ise embriyo gelişimi devam eder fakat yetersiz ve dengesizdir. Sıcaklık 35 derecenin altına düştüğü zamanlarda organlardaki gelişmeler yavaş yavaş durur. Bu sıcaklık derecelerinin uzun sürmesine bağlı olarak embriyoda sakatlıklar oluşabilir. Sıcaklık 27 dereceye düştüğü zaman ise embriyo gelişimi tamamıyla durur. Bu gibi soğumalarda zararlı ve öldürücü risk ilk günlerde yüksek olmamakla birlikte son günlerde daha yüksektir. Kuluçka makinalarındaki soğumalar hızla gerçekleşmez. Bununla birlikte kuru hava ve ortamda mevcut olan esinti soğuma süresini kısaltır. Nemli ve esinti olmayan durağan havalarda soğuma daha geç gerçekleşir.

 

 

Bu kategoride henüz ürün Yok.
Çağan Kuluçka Makinaları © 2023 Kuluçka makinesi