kuluçka makinesi

KULUÇKA MAKİNESİ KEKLİK ÇIKIMI

KULUÇKA MAKİNESİ KEKLİK ÇIKIMI


Kuluçka Makinesi Keklik Çıkımı

Kuluçka makinesi keklikçıkımı keklikler yabani hayatta yaşayabilirler ayrıca evcil olarak da yetiştirilebilirler. Kekliklerin doğada 14 farklı türleri vardır. Bu kanatlı hayvanın etleri çok lezzetlidir ayrıca yağ oranı da sülünler gibi çok düşüktür. Bu hayvanın yetiştirilmesi de oldukça kolaydır. 
Türkiye de genellikle kınalı keklik yaygın olarak bulunur. Kekliklerin vücutları vücutları dolgun, kanatları yuvarlak ve kuyrukları kısa kuş türleridir. Boyut olarak sülünlerden küçük, bıldırcanlardan büyüktürler. Kınalı kekliklerde ise alınlardan gözlere ve oralardan da boyunun alt kısmına inen siyah bir çizgi bulunmaktadır. Keklikler kafes sistemi ile yetiştirilmeye uygun kuşlardır. Büyük gruplar halinde de bulundurulabilmektedirler.

Yumurtaların döllülük oranını artırmak için gruptaki keklik oranı 1 erkeğe 3 dişi denk gelecek şekilde ayarlanmalıdır. 30-50 arasında yumurta verirler. Keklikler kuluçkaya yatmayı sevmedikleri için keklik yumurtalarının kuluçkası için kuluçka makinesi kullanılmalıdır. Keklikler için kuluçka makinesi süresi 24 gündür. Keklik civcivleri çabuk büyür ve bakımları kolaydır. Civcivler büyürken gerekli olan sıcaklık 21-33 derece arasındadır. Nem oranı ise %69 civarındadır.
Kuluçka makinesi içinde gelişim süreci sıcaklığı (ilk 21 gün için) 37.5 derece, gelişim dönemi nem oranı (ilk 21 gün için) %60, çıkış dönemi sıcaklığı (son 3 gün için) 36.5 derece, çıkış dönemi rutubeti (son 3 gün için) %70 civarındadır. Gelişim sürecinin sonunda yumurtalar döl kontrol cihazı yardımıyla kontrol edilip bozuk ve dölsüz yumurtalar ayıklanmalıdır.

Kekliklerden verim yüksek yumurta elde edebilmek için kafeslerde bir erkek kekliğe iki veya üç dişi olacak şekilde beslenmelidir ki verim oranı en yüksek olsun. Hayvanları stres yapacak her türlü sesten ve canlıdan uzak tutmak gerekir. Stres, erkeğin eşleşmesini engelleyecek aldığımız yumurtalarda da verim olmayacaktır. Yumurtaları hemen kuluçkaya koymuyorsak, bekletmemiz gerekiyorsa, yumurtaların sivri tarafı alta gelecek şekilde 10 °C derece ile 16 °C derece sıcaklıkta ve 50- 60 bağıl nem ile saklanmalıdır. Yumurtalar 21 °C’nin üzerinde sıcakta bekletilmesi durumunda, yumurtanın kan yolları harekete geçeceğinden verim düşer. Yumurtalar en fazla 10 güne kadar bekletilmelidir. 10 günden sonra beklediği her hafta çıkım oranı yüzde 10 düşer. Bekletilen yumurtalar her gün hafif bir şekilde, fazla sallanmadan konum değiştirilmelidir. Yumurtanın aynı şekilde bekletilmesi sarısının kabuk içine yapışmasına neden olacaktır.

Yumurtadan çıkan civcivleri kuruması için 24 saate kadar makinenin içinde tutulabilir. Yeni çıkmış bir civciv 72 saate kadar açlığa dayanabilir. Makinede kuruyan civcivlere %5 oranında şekerli su hazırlayıp vermeliyiz. Bu şerbet civcivin sindirim sistemlerini temizleyip yem yemeye hazır hale getirecektir. Şerbet verilen civcivlere şerbetten 5-6 saat sonra yem vermeye başlamalıyız. Kuluçkadan çıkan civcivlerin olması gereken sıcaklık ilk hafta 35 °C olmalıdır. Her sonraki hafta 2 °C azaltılarak 6 hafta sonunda normal ortama alınır. Yumurtadan çıkan civcivlere ilk 21 gün boyunca broiler civciv başlangıç yemi, 21 günden sonra palet civciv geliştirme yemi verilir.

 

Bu kategoride henüz ürün Yok.
Çağan Kuluçka Makinaları © 2022 Kuluçka makinesi