kuluçka makinesi

KULUÇKA MAKİNESİ YUMURTA GELİŞİM

KULUÇKA MAKİNESİ YUMURTA GELİŞİM


Kuluçka makinesi yumurta gelişim

 Kuluçka makinesi yumrta gelişim. Tavuk yumurtasında ilk olarak bilinmesi gereken şey tavuk yumurtalarının kuluçka sürelerinin 21 gün oluşudur. Yine de bazen bu süre 2 gün erken veya 2 gün geç sonlanabilir. Kuluçka için de 1 gün 24 saat olarak kabul edilir. Yani kuluçkada ilk gün yumurtaları yerleştirdiğiniz andan itibaren geçen ilk 4 saattir. Kuluçka makinesine konulacak yumurtaların temiz ve hasar görmemiş olmasına dikkat ediniz. Mümkün olduğu kadar kuluçka öncesi dönemi kısa tutunuz ve yumurtaları fazla bekletmeyiniz. Çünkü yumurtalar bekletildikçe kuluçka süresinde içinde embriyo oluşması zorlaşır. Kargo veya başka şekilde farklı bir yerden gelen yumurtaları makineye dizmeden önce 24 saat bekletmeye dikkat ediniz. Çünkü bu süreçte yumurtalar çok sallanmış olabileceği için dinlenmesine ve içindekilerin oturmasına izin verilmelidir. Böyle yumurtalar esnekliklerini kaybederler ve genelde hava boşlukları zarar görür. Yumurtaları kuluçka makinesine koymadan önce makineyi çalıştırın ve makine içindeki nem ve sıcaklığın istenilen derecelere gelmiş olduğundan emin olun.

Yumurtalardaki doğal döl oranı nadiren %100 civarında olur. Mevsim, yumurtaların durumu ve yumurta cinsine göre bu oran %55-%95 arasında farklılık gösterir. Daha önce de bahsettiğimiz gibi kargo veya başka yollarla bir yerden başka bir yere getirilen yumurtalardaki döl oranı yaklaşık olarak %50 ‘ye düşer. Kuluçka süresinin yaklaşık 7-9 gün sonrasında yumurtalarda embriyo gelişimi olup olmadığı kontrol edilebilir. Eğer gerek duyulursa 10. Günden sonra içinde oluşum olmayan yumurtalar makineden çıkartılabilir.
Yumurta kuluçka makinesine konulduktan kısa bir süre sonra geniş tarafta kabuğun altında küçük bir hava kabarcığı oluşur. Yumurtayla hava boşluğunu birbirinden ayıran bir zar ileri geri hareket ederek embriyoyu basınçtan korur. Dışardaki hava kuru oldukça yani nem azaldıkça yumurta içinde daha fazla sıvı tüketimi gerçekleşir ve hava kabarcığı büyür. Doğru nem oranı hava kabarcığının fazla büyümesini engelleyerek gerekli sıvıların tüketilmesini ve embriyonun yumurta içerisinde gerektiği kadar büyümesini sağlar.
Doğru nem miktarı kuluçka sonunda daha çok önem kazanır. Normal şartlarda hava kabarcığının civcivin gagasının zara ulaşabileceği kadar ve nefes almasını sağlayacak kadar büyümüş olmasıdır. Eğer nem oranı çok yüksek olursa civciv hava kabarcığını delebilir ve fazla sıvıda boğulabilir. Öte yandan nem oranı düşük olursa hava kabarcığı büyük olur ve civciv zar içinde büzüşüp kalabilir ve zarı delip yumurtadan çıkamayabilir.

Yumurtaları makineye dizerken sivri uçlarının aşağıya gelecek şekilde dizilmesine dikkat ediniz. Yumurtaların çevrilme işlemi de kuluçka süresi boyunca çok yüksek öneme sahiptir. Çevirme işleminin kuluçka süresinin son 3 gününe kadar yapıldığından emin olunuz. Eğer çevirme işlemi yapılmazsa embriyo zara yapışıp kalabilir ve bu da kuluçkadan istenilen verimin alınmasını engeller.

Civcivler yumurtadan çıktıktan sonra hemen makineden dışarı çıkarmayınız. Makine için de kurumalarına dikkat ediniz. Yumurtadan yeni çıkan civcivler 3 güne kadar yem ve su ihtiyacı hissetmezler. Civcivleri makineden çıkardıktan sonra gerekli olan ortam sıcaklığını sağlamış olduğunuzdan emin olunuz. Çok fazla yem ve su vermemeye dikkat ediniz. Yumurtadan yeni çıkan civcivlerin suyun içine düşüp boğulma ihtimallerini göz ardı etmeyiniz. Bunu engellemek için gerekli önlemleri alınız.

Yeterli derecede ışıkla yumurtaların içlerini görebilirsiniz. Kabuğun kalınlığı ve yumurta boyutu yumurta içinin net görünüp görünmemesini etkiler.

aşağıda kuluçka için uygun olmayan yumurtalara örnek olarak gösterilebilecek bir yumurta vardır. Bu şekilde gözenekli yumurtalar kuluçka için uygun değildir.

yumurtaları makineye koyduktan 28 saat sonrasında yumurtalar aşağıdaki şekilde olur. Eğer yumurtaları açıp içine bir mikroskop yardımıyla bakacak olursanız civcivin kafasının ve sinirlerinin oluşmuş olduğunu görmüş olursunuz. Ayrıca somit denilen mezodermal hücrelerin oluşmuş olduğu da gözlemlenir.

52. Saatte yumurtalara yakından bakacak olursanız yumurtanın ortasından kanlanmanın başlamış olduğunu görürsünüz. Kalp atmaya başlamıştır .

bu durumu aşağıdaki fotoğrafta daha net görebilirsiniz.

76. Saatte embriyo oluşmakla kalmayıp büyümeye başlar. Ayrıca göz renklenmeye başlar.

100. saatte embriyo daha belirgin bir hal alır.

damarları görebilirsiniz artık.

5. günde gaga oluşumu başlar ve civcivin gözü siyahlaşmıştır7. günde tüylerin çıkacağı gözenekleri görebilirsiniz

8. gün

9. gün

10. gün

11. gün

12. gün

13. Günde ayaklaın oluşmaya başladığını görebilirsiniz.

14. günde yumurtanın tamamen dolmuştur ve sadece küçük bir boşluk kalmıştır

15. gün

16. günde ayakları net bir şekilde görebilirsiniz.

17. gün

18. günden sonra çıkımlar başlar. Çıkım bitmeden makinenin kapağını açmamaya dikkat ediniz. 

Yukarıda anlatımını yaptığımız kuluçka makinesi yumurta gelişimi tavuk yumurtasından yola çıkılarak bilgi verilmiştir. Diğer kanatlı çanlı çıkımları için Kuluçka makinesi ayarları bağlantısından daha detaylı bilgi edinebilirsiniz. Kuluçka makinesi cihaz kontrol ayarları ve panel üzerindeki işaret anlamlerı için kuluçka makinesi kullanma klavuzu bağlantısından öğrenebilirsiniz. Bol bereketli çıkımlar dileriz...

Kuluçka makinesi hakkında cevabını bulamadığınız sorularınız için veya kuluçka makinası fiyatları ve hobi kuluçka makinası fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için lütfen 0242 227 06 76 - 0530 224 60 51 numaralı telefonlarımızda biz arayın...
Ödeme şekli: Sitemizde kredi kartına 9 taksit imkanı, Banka havalesi yada kapıda nakit ödeme veya kapıda kredi kartı ile tek çekim ödeme olanakları mevcuttur.

Görünüm: Liste / Tablo
Göster:
Sırala:
Kuluçka Dezenfektan 1 Lt
Kuluçka Makinesi Dezenfekte Kanatlı hayvan kuluçka dönemlerinde çıkım oranımızı etkileyen en büyü..
TL150.00
KDVsiz: TL150.00
Kuluçka Makinesi Fiyatları 112'lik
Kuluçka Makinesi Tam otomatik profesyonel 112lik kuluçka makinesi çok basit ve zahmetsi..
TL960.00
KDVsiz: TL960.00
3 yorum yapılmış.
Çağan Kuluçka Makinaları © 2022 Kuluçka makinesi