kuluçka makinesi

KULUÇKA MAKİNESİNDE BAŞARILI ÇIKIM

KULUÇKA MAKİNESİNDE BAŞARILI ÇIKIM


   KULUÇKA MAKİNESİNDE BAŞARILI ÇIKIM

 İlk olarak kuluçka makinesine koyulacak yumurtaları seçerken, yumurtaların döllü olmasına dikkat etmek gerekir.  Ayrıca embriyo gelişimi sırasında, embriyoların sağlıklı olarak gelişimlerinin sağlanması için gereken şartların eksiksiz yerine getirilmesi gerekmektedir.  Bütün bunlar sağlandıktan sonra geriye kalan en önemli unsur civcivlerin sağlam ve sağlıklı bir şekilde zamanında yumurtadan çıkabilmelerinin sağlanmasıdır. Kuluçka makinesi ile çıkım yapılarak başarılı sonuç elde etmek için gerekli olan beş ana unsur vardır. Bunlar ilk olarak kuluçka temizliği, kuluçka sıcaklığı, kuluçka nemi, kuluçka havalandırma ve kuluçka çevirme sistemidir. Kuluçka makinesi her kullanımdan önce iyice temizlenmeli ve sterilizasyonu sağlanmalıdır.

      Ayrıca kuluçka makinasının bulunduğu ortam direkt güneş almamalı, hava cereyanından uzak olmalı ve aynı zamanda temiz hava bulunan bir yerde olmalıdır. Kuluçka makinasının çok yakınında herhangi bir ısıtıcı yada soğutucu bulunmamalıdır. Tavuk, ördek, hindi gibi kümes hayvanlarının yumurtalarının kuluçkaları için gereken ısı ve nem arasında çok küçük farklılıklar vardır. Embriyoların yumurta kabuğuna yapışıp kalmaması için kuluçka makinasında çevirmenin de çok büyük önemi vardır.  

      Yumurtalar kuluçka makinasına yerleştirilmeden 1 gün önce kuluçka makinası çalıştırılmalı ve yumurtalar için gerekli değerler sağlanmadan yumurtalar makineye dizilmemelidir. Gerekli değerler sağlandığında yumurtalar kuluçka makinasına dizildikten sonra ilk olarak ısının düştüğü görülür. Ama biraz zaman geçtikten sonra sıcaklık derecesinin tekrardan normale döndüğü görülür. Kuluçka makinalarının içinde havalandırma sisteminin olması şarttır. Kuluçka makinalarının içinde hava nemliliği sağlanmazsa havalandırma ile birlikte yumurtalarda sıvı kaybı çoğalır. Kuluçka makinalarında havalandırma olmazsa ise içerde zehirli gazların birikmesine yol açılır ve embriyoların gelişimleri ölümle sonuçlanır. Ayrıca kuluçka makinası içerisindeki nem oranına da son derece dikkat etmek gerekir. Çünkü Kuluçka makinalarının içinde nem oranı yetersiz olunca yumurtada gerçekleşen sıvı kaybı normalden daha fazla olur. Bunun sonucunda ise yumurtanın geniş ucunda bulunan hava boşluğu olması gerekenden daha fazla büyür. Bunun sonucunda ise civcivler yumurta içinde sıkışır ve yumurtadan çıkamazlar.

      Tam tersi durumlarda yani fazla nem sonucunda ise yumurta içerisindeki hava boşluğu küçük kalır. Civcivler ilk hareketlerini sağlıklı yapamazlar. Çünkü civcivler ilk olarak kafalarıyla hava boşluğu zarını delerek hava alırlar ve yumurtayı oradan delerler. Eğer yeterli boşluk yoksa içerde boğularak ölürler. Makine içi nem oranı çıkım süreci başladığı günden itibaren daha da yükseltilmelidir.

Görünüm: Liste / Tablo
Göster:
Sırala:
Kuluçka Dezenfektan 1 Lt
Kuluçka Makinesi Dezenfekte Kanatlı hayvan kuluçka dönemlerinde çıkım oranımızı etkileyen en büyü..
TL150.00
KDVsiz: TL150.00
Kuluçka Makinesi Fiyatları 112'lik
Kuluçka Makinesi Tam otomatik profesyonel 112lik kuluçka makinesi çok basit ve zahmetsi..
TL960.00
KDVsiz: TL960.00
3 yorum yapılmış.
Çağan Kuluçka Makinaları © 2021 Kuluçka makinesi