kuluçka makinesi

KULUÇKA MAKİNESİNDE NEMİN ÖNEMİ

KULUÇKA MAKİNESİNDE NEMİN ÖNEMİ


  KULUÇKA MAKİNESİNDE NEMİN ÖNEMİ   

  Otomatik kuluçka makinası ile yumurta çıkımı yapmak için gerekli faktörlerden biri de nemdir. Kuluçka süresinde nem oranına dikkat edilmesi ve yumurtalar için gerekli değerlerde olduğuna emin olunması gereklidir. Kuluçka makinesi içindeki nem oranı yetersizliğinin yumurta içerisinde sıvı kaybına neden olacağı ve bu sebepten dolayı civcivler zayıf kalacağı için çıkım zorlaşacaktır. Bu durumun aksine kuluçka makinesi içindeki nem düzeyi yüksek olduğunda ise yumurta içindeki fazla nemin emilmesini sağlayan hava boşluğu küçüleceği için çıkım anında civcivlerinin yumurtaları kırmaları zorlaşacaktır. Bu sebepten dolayı sorunlu bir çıkım gerçekleşecektir.

      Kuluçkadan iyi randıman alabilmek için nem düzeyinin belirlenen değerlerde olması gerekir. Tavuk, bıldırcın, keklik, ördek, kaz ve hindi gibi kanatlılar için gelişim süreci boyunca gerekli olan nem miktarı %50-60 civarındadır. Çıkım sürecinde ise nem oranları tavuklar için %70-80, bıldırcınlar için %65-85, keklikler için %80-85, ördekler için %70-80, kazlar için %85-95, hindiler için ise %70-80 civarındadır.

      Kuluçka makinesi içerisindeki nem düzeyine istenilen değerde tutabilmek için nem nozülleri kullanılabilir. Kuluçka makinesi içindeki nem oranını iyi ayarlamak çıkış randımanını ciddi olarak etkiler. 

Görünüm: Liste / Tablo
Göster:
Sırala:
Kuluçka Makinesi Fiyatları 112'lik
Kuluçka Makinesi Tam otomatik profesyonel 112lik kuluçka makinesi çok basit ve zahmetsi..
TL960.00
KDVsiz: TL960.00
3 yorum yapılmış.
Çağan Kuluçka Makinaları © 2021 Kuluçka makinesi