kuluçka makinesi

Kuluçka Makinesi Kullanma Klavuzu


KULUÇKA MAKİNESİ KULLANIM TALİMATI

⦁    Kuluçka makinasını koliden çıkardıktan sonra içerisinde çıkan su şişesi ve enerji kablosunu dışarı çıkarınız.
⦁    Makine içerisinde bulunan viyollerin yerlerine oturmuş olduğundan, çevirme motoru ve viyollerin arasında çevirmeye yardımcı olan küçük aparatın takılı olduğundan emin olunuz.
⦁    Kapağı kapatınız ve ön panoda bulunan elektrik girişine enerji kablosunu bağlayınız. Enerji kablosunu prize takınca Makinanız çalışmaya başlayacaktır.
⦁    Makine çalışmaya başladığında fan ve resistansın çalışıp çalışmadığını kontrol ediniz.
⦁    Kuluçka makinesinin alt sepetinde bulunan delikten su kanallarına makinanın yanında gelen sivri uçlu su şişesi ile bir ölçek oda sıcaklığındaki suyu yavaş yavaş sıçratmadan makinaya koyun.
⦁    Makinaya herhangi bir ayar yapmadan 2-3 saat boş olarak çalıştırın. Bu sürenin sonunda ısı ve nem gerekli olan değerlere ulaşmış olacaktır.
⦁    Kapağı açarak Hızlı bir şekilde yumurtaların sivri ucu aşağıya gelecek şekilde viyollere yerleştiriniz.
⦁    Viyollerin üzerinde bulunan çevirme motoru kablosunu ve var ise fan kablosunu kapağın altında bulunan ilgili soketlere takınız ve kapağı kapatınız. Bu süreçte ısı ve nemin düştüğünü göreceksiniz. Kapağı kapattıktan kısa bir süre sonra bu değerler tekrar normale dönecektir.
⦁    Nem göstergesini düzenli olarak kontrol ediniz. Gerekli değerin altına düşmesi durumunda azar azar su ilave ediniz. Bu işlem Günlük veya iki günde bir olur.
⦁    Alt sepette ve kapakta bulunan deliklerin açık olmasına dikkat ediniz.
⦁    Makinayı koyduğunuz yerin zeminle temasının olmamasına, bulunduğu yerin oda sıcaklığında olmasına, toz ve esinti alan yer olmamasına dikkat ediniz.
⦁    Kutuda çıkan Köpüğü asla atmayınız. Soğuk havalarda mutlaka köpüğün içinde çalıştırınız.
⦁    Gelişim süreci boyunca kapağı açmayınız. 
⦁    Çıkım süreci geldiğinde kapağı açarak yumurtakarı viyolden çıkarıp alt ızgaranın üzerine diziniz.
⦁    Civcivlerin yumurta kabuklarını daha kolay kırmaları için nem çok önemlidir. Civcivler yumurtadan çıkmaya başladığında kapağı asla açık bırakmayınız. Nemi artırmak için su ilavesi yapabilirsiniz. Yumurta kabuklarının kurumasına neden olur ve civcivler yumurtayı kıramaz ve ölürler.
⦁    Çıkan civcivler 48 saat makine içinde bekleyebilir. Açlık ve susuzluk hissetmezler.
⦁    Makine ayarlarıyla kesinlikle oynamayınız. İhtiyaç halinde teknik servisimizle irtibata geçiniz.
⦁    Her çıkım sonrası makinayı mutlaka temizleyerek en az 2 gün havalandırınız. Kimyasal temizlik malzemesi kullanmayınız. Sirkeli su ile dezenfekte ediniz.

Sıcaklık ayarı:
1.       “SET” düğmesine basınız.
2.       “+” veya “-” İstenilen sıcaklığı seçiniz.
3.       Çıkmak için bir kez daha “SET” düğmesine kısa basınız.

Sıcaklık alarmı parametre ayarları: (AL ve AH)
Sıcaklık alarm ayarını 1 derecenin üzerinde ya da altında çalması için fabrika ayarlıdır. Bu yeterli ve bu ayarlarda herhangi bir değişiklik yapmanız gerekmez.
1.       Düşük sıcaklık alarm parametre ayarı.
2.       3 saniye “SET” düğmesini basılı tutunuz.
3.       Sıcaklık “AL” ekranda görünene dek “+” veya “-” basınız.
4.       “SET” düğmesine kısa basarak değerin içine giriniz.
5.       “+” veya “-” istediğiniz alt alarmı ayarlayın ve bir üst menü ye dönmek için “SET” düğmesine kısa basınız.Yüksek sıcaklık alarmı parametre ayarı:

Parametre ayarı: (AH)
⦁    3 saniye “SET” düğmesini basılı tutunuz.
⦁    Sıcaklık “AH” ekranda görünene dek “+” veya “-” basınız.
⦁    “SET” düğmesine kısa basınız.
⦁    “+” veya “-” istediğiniz üst alarmı ayarlayın ve bir üst menü ye dönmek için “SET” düğmesine kısa basınız.

Nem alarmı parametre ayarları: (AS)
Nem alarmı %45 nem de fabrika ayarlındadır. Eğer bu değer yeterli değil ise ve alttaki ayar sistemi ile nem değerini gelişimde %55-60’e yükseltmeniz gerekmektedir.
⦁    Düşük nem alarm parametre ayarı. (AS)
⦁    3 saniye “SET” düğmesini basılı tutunuz.
⦁    Sıcaklık “AS” ekranda görünene dek “+” veya “-” basınız.
⦁    “SET” düğmesine basınız.
⦁    “+” veya “-” istediğiniz alt alarmı ayarlayın ve bir üst menü ye dönmek için “SET” düğmesine kısa basınız.

Sıcaklık ölçümleme okuma sensöru: (CA)
Termometre doğru okuma “0” derece olarak ayarlanır. Eğer sıcaklık kalibre okuma harici termometre kullanarak yanlış olduğunu tespit ettiyseniz, altta verilen bilgilere göre ayarlayınız.
1.       Sıcaklık ölçümü sensorü kalibrasyonu.
2.       3 saniye “SET” düğmesini basılı tutunuz.
3.       Sıcaklık “CA” ekranda görünene dek “+” veya “-” basınız.
4.       “SET” düğmesine basınız.
5.       Doğru ölçüm ayarlamak için “+” veya “-” basınız. Kuluçka Makinesi ısısı çok düşük veya yüksek ise, ayarı harici termometre kullanarak okumaları arasında fark olduğunda CA dan kalibre edilmeli. Kuluçka makinesi sıcaklık okuması için, yüksek ve normal değeri (belirten “+” ve “-“) ile ayarlanmalıdır. Kalibrasyonu ayarlayın ve bir üst menü ye dönmek için “SET” düğmesine kısa basınız.

Sıcaklık üst ve alt limit seti. (HS ve LS)
HS – (Yüksek Ayar) ve LS – (Düşük Ayar). Kuluçka sıcaklık ayarı istenen sıcaklık ayarının ayar aralığı sınırını ayarlamak HS 38,0 olarak ayarlanır ve LS 36,5 olarak ayarlanırsa, tavsiye edilen sıcaklık ise 37,2 arası 37,8 değişmektedir, bu yüzden bile minimum sıcaklık 36,5 ile sınırlı olacaktır. Yüksek ayar 37,5 sınırına gider.

Isıtma ünitesi: (HD ve HÜ)
Parametre HD (011) ve HU (018), fabrika tarafından ayarlıdır ve kullanıcı tarafından değiştirilmesine gerek yoktur. HD – Varsayılan ayar 11 derecedir. 1~80 derece aralığı istenilen sıcaklık ayarına (kuluçka sıcaklık ayarı) ayarlanabilir. İstenilen dereceye getirmek için ısıtıcı güç kontrolü ile devreye alabilirsiniz. HU – Varsayılan ayar 18 derecedir. 1~90 derece aralığı istenilen sıcaklık ayarına (kuluçka sıcaklık ayarı) ayarlanabilir. İstenilen dereceye getirmek için ısıtıcı güç kontrolü ile devreye alabilirsiniz.
 
Yumurta ve kuluçka hijyeni:
Uygun hijyen iyi kuluçka sonuçlarını elde etmektedir. Kötü hijyen ise ilk 10 gün içinde civcivlerin ölümüne neden olur. Sadece temiz yumurtaları kuluçka makinesi yerleştiriniz. Kirli yumurta ideal ısı ve nem koşullarında hastalıkların potansiyel taşıyıcılarıdır. Eğer, kirli yumurta varsa (dezenfektanlar uygundur) kuluçkaya üreticisi tarafından önerilen bir oranda Dezenfektan içeren ılık su (34-37derece) yıkayın ve kâğıt havlu kullanarak yıkadıktan sonra hızlı bir şekilde yumurtaları kurutunuz.

Soğuk suda yumurtayı yıkamayınız ve 4 dakikadan fazla su altında tutmayınız. Fazla su altında tutmanız doğurganlığı etkiler ve yumurta kabuğu ile bakteriyel penetrasyona teşvik eder.
Yumurtayı hijyeninde diğer yardımcı yıkama ürünlerde tavsiye edilir. Uygun bir fümigan (her bir uygulama için uygun miktarlarda için Tablo 1 ‘e bakınız), formalin (hacim ile), 1.5 parça potasyum permanganat (Condy’s kristaller) 1 parçası karıştırılmasıyla yapılmıştır ve formaldehit gazı vardır. Kuluçka katlarına bir tabak kimyasallar yerleştirin. İlk yemeğin içine şekerli su yerleştirin ve sonra bunun üzerine formalin dökün. Hızlı şekilde kuluçkanın kapağını kapattınız. Doğru tütsülemek için, doğru sıcaklık ve nem ile normal makineyi çalıştırın. 20 dakika sonra kapağı açınız ve bir kaç dakika için makineyi havalandırın.

Sağlıklı stok:
Bazı hastalıklar yumurta yoluyla bulaşabilir, sadece sağlıklı bir sürüden yumurta kullanınız. Yumurta bulaşıcı hastalıklar ise salmonella enfeksiyonları, tavuk tifo ve Mycoplasma gallisepticum en fazla görünmektedir. Hastalığı ile enfekte kuşlar tarafından atılmıştır yumurtalar doğurganlıkta başarısız olabilir. Bazı kuşlar kuluçka sırasında ölebilir ve ölüm taşıyıcıları olarak hareket edebilirler ve sağlıklı civcivleri enfekte edebilirler. Kaynağı belli olmayan yumurtaları kuluçka makinesinde kullanmayınız, aksi durumda diğer yumurtalarda riske edilir.

Önemli notlar:
Kuluçka makinesini 3 saat çalıştırdıktan sonra belirtmiş olduğumuz değerlere ancak ulaşacaktır. Isı hızlı şekilde normal değerlere ulaşır, fakat nem değeri daha geç önerilen orana ulaşır. Kuluçka Makinesini oda sıcaklığı ortamda kullanın ve doğrudan beton veya ısıyı çekecek zemine koymayınız. Önerimiz ise makineyi koli içerisinde koruyan beyaz köpüğün içerisine yerleştirmeniz ve hava deliği ile su ilave deliklerinin hizasında kalemle delik delmenizdir. Elektrik kesintilerinde ise Kuluçka Makinesini invertör ile beslemek veya kapağını 2 cm aralayacak şekilde bir parça yerleştirmeniz ve battaniye ile sıcaklığı koruyunuz. Bu işlem yaklaşık 4-5 saat yumurtaları koruyacaktır.
Ayrıca çıkıma 3-4 gün kala nem ayarını en az %65-70’e çıkarmanız civcivlerin kolay çıkmasını sağlayacaktır. 

 

Çağan Kuluçka Makinaları © 2023 Kuluçka makinesi